Природа і техногенез в одному обличчі: балка Північна Червона

DSCN1095

Червона Балка Північна – ландшафтний заказник загальнодержавного значення. Площа заказника – 28,3 га. Оголошений об'єктом природно-заповідного фонду постановою РМ УРСР від 12 грудня 1983 року. Балка Північна Червона розташована на території північно-західної околиці міста Кривого Рогу.

Площа балки становить 54,3 га, довжина 36 км. По днищу балки протікає струмок, який бере початок із ставків у селищах Романівка та Чапаєво, поблизу мікрорайону ім. Леніна. Закінчується на межі з дачним кооперативом «Восход», від якого починається Ленінське водосховище, що виходить до автомобільної траси на Веселі Терни. У балці на денну поверхню виходять породи продуктивної залізорудної товщі палеопротерозойського віку, відслонюються сланцеві та залізисті горизонти, які утворюють невеликі за розмірами розрізнені скельні виходи на обох схилах. Трапляються також брили імпактитів та відслонення пісковиків зі скам'янілими рештками рослин. Існує версія спеціалістів, що 360–400 млн років тому в районі сучасних Тернів впав метеорит і утворив кратер, на місці якого тепер розташована балка Північна Червона.

DSCN1047

Вперше ця територія була взята під охорону як геологічний заказник місцевого значення в 1974 році. Систематичне вивчення рослинного світу балки було розпочате ще в 1972 році науковцями Криворізького відділення Донецького ботанічного саду. У 1983 році територію балки площею 28,3 га оголошено ландшафтним заказником загальнодержавного значення. А в 1988 році заповідна територія збільшилася ще на 26 га.

Багате тут рослинне різноманіття. По днищу балки протікає струмок, а по схилах трапляються різні види рослинності. Тут і степові, і лісові чагарники, лугова рослинність і прибережно-водна, різнотравно-ковилово-типчакові степи та рослинність кам'янистих відслонень. Усього на території балки трапляється 360 видів вищих рослин. Серед них 46 видів охоронних, з яких 8 видів занесені до Червоної книги України, а 28 – охороняються в області.

DSCN1050

На виходах залізистих кварцитів, які є по всій балці, раніше зростали чотири види папоротей, що охороняються в Дніпропетровській області. Це — аспленій північний,голокучник дубовий, пухирник крихкий, щитник шартрський (два останні види тут уже не трапляються). Зростають також синьоокі проліски, рожевий ряст, жовті квітки тюльпану Біберштейна. На сухих схилах квітнуть півники карликові. Також є горицвіт весняний, сон чорніючий. Після первоцвітів з'являється квіт мигдалю степового. Серед різнотрав'я трапляється буквиця лікарська, чабрець, підмаренники, астрагали, молочаї, купина, барвінок, різні види цибуль та волошок, ковила.

Найбільше тут комах — близько чотирьох сотень видів. Безліч різноманітних бабок — коромисло велике, коромисло синє, коромисло руде, звичайна стрілка, бабка решітчаста, бабка бронзова, червонокнижний вид красуня-діва з синіми крильцями. Багато видів жуків: чорнотілка і бронзівка, сонечко семикрапкове і двадцятидвокрапкове, клоп-солдатик тощо. Трапляються тут цикадки, цвіркуни, коники, богомоли і червонокнижний вид, представник ряду двокрилих — ктир гігантський.

Також тут мешкають мурашки-женці і мурахи чорні. Над квітами кружляють медоносні бджоли та галльські оси, жужелиці, джмелі — кам'яний та польовий. Сім видів джмелів занесені до Червоної книги — джміль лезус, джміль моховий, джміль глинистий та інші. Але найбільше метеликів: жовтянки, лимонниці, капустянка Галатея,бархатниці, бояришниці, синявець Ікара, червонець тощо. Особливо цінними є червонокнижні метелики — подалірій, ведмедиця Гера, ведмедиця-дівчинка, махаон,Поліксена.

Багато видів птахів. Наприклад, болотяний лунь, срібляста чайка, звичайний мартин, жайворонок польовий, ластівки — сільська та міська, жовта та біла плиски,соловейко східний, сорока, одуд тощо. У струмках є ропухи. У заростях чагарників чотирисмуговий полоз та полоза жовточеревного, плазуни, занесені до Червоної книги України. Звичайними мешканцями балки є зайці.
Поруч із балкою розташовані об'єкти індустріальної спадщини старої Катеринінської залізниці, провальні лійки колишнього рудника ім. Леніна, штучний сосновий ліс, старий залізорудний кар'єр та ін.

Під час екскурсії відвідувачі можуть ознайомитись з геологічною будовою Кривбасу, доторкнутися до скель, які складаються з залізистих кварцитів, побачити ділянки цілинного степу. Також доречним стане огляд залишків високого насипу Саксаганської гілки Катеринінської залізниці (1894 рік) з тунелем шляхопроводу, устої та опорні бики старого залізничного мосту через балку (народна назва «Червоний міст»), полазити по штучному скеледромі на одному з цих биків, який облаштували тут криворізькі альпіністи. У екскурсантів буде можливість побачити глибочезне провалля колишьного рудника ім. Леніна, залишки старої шати «Допоміжна», побачити рудничні відвали та велетенський відвал Першотравневого кар'єру ПАТ Північний ГЗК, новобудову – дробильну фабрику №4 цього підприємства.

P1015299

Екскурсія комплексна – вона надасть всі можливості побачити як дику природу, так і наслідки її перетворення людиною.

Запрошуємо всіх на цю екскурсію!

Початок екскурсії – о 9.00.

Місце збору групи – пам'ятник Козаку Рогу (8.30.-9.00.).

Тривалість екскурсії – 5 годин.

Складність – проста екскурсія з елементами нескладного екстриму (короткі підйоми і спуски по поверхні насипу старої залізниці, лазіння по скеледрому за бажанням).

Одяг – спортивний (кросівки, футболка, панама на голову, одяг відповідно прогнозу погоди на каналі http://sinoptik.ua).

Додаткові вимоги – наявність рукавичок, питна вода, вологі серветки.

Поспішайте записатися!

P1015328

P3209619

DSCN7529