Кривий Ріг – архітектурний

 Image00003

Забудова міста з рисами різних архітектурних стилів розпочалася наприкінці ХІХ століття. Кожна історична епоха в місті породжувала панування певного архітектурного стилю.

Архітектурне обличчя міста склали наступні с стилі: цегляний, модерн, еклектичний (кінець ХІХ – початок ХХ століття), конструктивістський (1920-30-ті рр.), сталінського неокласицизму (1950-х рр.), раціоналізму (1960-80-х рр.).

У Кривому Розі, навіть у його старій частині (історичному ядрі), збереглося дуже мало житлових дореволюційних будівель. Більшість споруд були знищені в довоєнний час, в роки Великої Вітчизняної війни, післявоєнний період внаслідок розширення гірничих робіт.

Найстаріший архітектурний стиль в місті – цегляний. У другій половині ХІХ – початку ХХ ст. зводяться цегляні будівлі, від одного до трьох поверхів». Будинки не штукатурилися, цегла використовувався для фігурної кладки, за допомогою якої на фасадах будівель створювалися різні карнизи, лиштви та портали. Яскравий приклад – двоповерховий будинок №35 по пр. Поштовий, побудований в 1908 році.

Крім вищевказаного архітектурного стилю, в місті зводилися будівлі і в інших стилі модерн - наприклад, будівля колишнього Азово-Донського Комерційного банку (вул. Свято-Миколаївська 43, побудований в 1904 році) та Комерційне училище, яке до сьогодні не збереглося.

Якість будівництва була досить високою, саме тому багато дореволюційних будівель, переживши епохальні події ХХ століття, зберегли свою надійність і добротність. Помилуватися цими старовинними будівлями можна і зараз. Окрім старої частини міста – вулиці Свято-Миколаївська, Каунаська, Церковна, Глінки, Новоросійська, проспект Поштовий та ін., подібні будівлі збереглися і в старих рудничних селищах (колишні рудники Шмаковський, Ростковський, Новоросійський та інші).

Image00008

Від радянської епохи до теперішнього часу дійшли безліч житлових і промислових будинків, виконаних у чіткій геометричній формі, прямих та кутніх лініях. Епоха 1920-1930-х років у будівництві міста відзначилася пануванням стилю конструктивізму. Проте найгарніші зразки містобудування склалися у повоєнний час, коли у стилі неокласицизму будувалися житлові будинки, палаци культури, адміністративні споруди.

Image00003

Самим видатним шедевром архітектури Кривого Рогу є поява місцевого кам’яного стилю. Його особливістю стало використання залізних руд і кварцитів для будівництва житлових і промислових споруд.

Image00003

Красу криворізького архітектурного стилю створює гарний червоний камінь, поєднаний з червоною або білою цеглою. Такому архітектурного стилю немає аналогів у Європі та Світі. Зразки споруд у криворізькому кам’яному стилі у чудовому вигляді збереглися на території чоловічого Свято-Володимирського монастиря, на колишніх рудниках ім. Фрунзе та ім. Комінтерна, на старій Гданцівці по вулиці Болгарській, на Карнаватці, колишньому руднику Більшовик та в інших місцях.

Що Ви побачите під час екскурсії: житлові будинки та квартали різних історичних епох у первинному вигляді, які створюють сучасне обличчя міста, унікальні житлові та промислові споруди, виконані у криворізькому кам’яному стилі, які є пам’ятками архітектури.

Що Ви почуєте під час екскурсії: про всі архітектурні стилі в нашому місті, історію забудови Кривого Рогу, історію окремих цікавих пам’яток архітектури.

Екскурсія дозволить побачити місто зовсім з іншого боку – не лише як промисловий центр, а як місто з унікальним архітектурним стилем та неймовірно привабливими та цікавими місцями.

Image00003

Image00003

 

Image00003

Image00003