КРИВИЙ РІГ – ГІРНИЧИЙ

Image00010

Кривий Ріг – місто, де серед степу, внаслідок діяльності людини, виникли унікальні ландшафти, що нагадують справжні гори та глибокі западини. Крім того, в місті знаходяться надглибокі кар’єри і височенні відвали.

Image00008

Image00009

Унікальною особливістю Кривого Рогу є те, що для нього містоформуюче значення мали п’ять гірничозбагачувальних комбінатів (ГЗК): Південний, Центральний, Північний, Інгулецький та колишній Новокриворізький. Ці підприємства мають важливе значення для міста та країни. Гірничозбагачувальні підприємства міста спеціалізуються на видобутку, переробці та виробництві сировини для металургійної промисловості: обкотишів та залізорудного концентрату.

Маршрут екскурсії «Кривий Ріг – гірничий» передбачає ознайомлення з роботою ПАТ "Південний ГЗК" на прикладі залізорудного кар’єру та інших цікавих об’єктів відвідування.

Image00003

ПАТ "Південний ГЗК" – перше підприємство в країнах СНД, збудоване для видобутку і збагачення залізистих магнетитових руд. Комбінат запрацював у 1955 році. Кар'єр комбінату є неповторним та вражаючим видовищем, створеним руками гірників. За 60-річну історію кар’єр став полігоном для досліджень, випробувань, впровадження передових технологій та техніки, школою передового досвіду, кузнею висококваліфікованих кадрів. Ззовні має форму серця, вражаючу глибину в 410 м, довжину 3 кілометри. А навколо кар’єру височіють штучно створені криворізькі гори – відвали висотою понад 100 метрів. У кар’єрі завжди можна побачити працюючу техніку – великовантажні самоскиди БЕЛАЗи та електровози, які перевозять залізну руду до дробарок, бурові станки, екскаватори. Наочно видно увесь технологічний процес видобутку залізної руди та її транспортування. З вуст екскурсовода відвідувачі почують про історію створення та розвиток кар’єру, а також про принципи та порядок його роботи, всі гірничі професії та багато іншого.

Другим екскурсійним об’єктом на маршруті є геологічний скансен в парку ім. Савицького. Тут обабіч затишної алеї встановлені зразки гірських порід у вигляді величезних брил, які видобуваються у кар’єрі. Тут їх можна детально розгледіти, помацати і навіть нафарбувати собі пальці залізистими мінералами різних кольорів: гематит у червоний, лимоніт у жовтий, магнетит у сірий. Алея каміння комбінату веде до музею підприємства ПАТ "Південний ГЗК", який розташований у тому ж парку, названому на честь найвидатнішого директора комбінату – Івана Івановича Савицького.

Image00005

Музей Південного ГЗК – найбільш передовий музей Кривого Рогу, де застосовані сучасні технології демонстрації. Тут відвідувачі можуть не лише почути про історію, традиції, устрій комбінату, а й на власні очі побачити роботу кар’єру на макеті у вигляді 3D-інсталяції та у форматі онлайн-трансляції на екрані велетенського телевізора. Двічі на місяць о 12.00 тут можна спостерігати за масовим вибухом на кар’єрі. Також у музеї можна ознайомитись з продукцією комбінату, технікою у вигляді діючих міні-макетів, передовиками виробництва.

Image00006

Третім об’єктом на маршруті є вхідний портал Саксаганського підземного тунелю. Об’єкт цікавий тим, що від берегів Дзержинського водосховища на річці Саксагань, ріка через вхідний шлюз пірнає під місто місто на глибину 65 метрів. Річка тече під землею 5.3 кілометри. Відведення ріки дозволило розконсервувати мільйони тон багатої залізної руди і добути її на двох колишніх рудниках – ім. Дзержинського та ім. Кірова. Наразі аналогів такій гідротехнічній споруді немає у Європі.

Останнім об’єктом відвідування є шахта «Північна» колишнього рудника ім. Кірова з червоною дорогою вулиці Світлогірської, залишками копра та наземних шахтних споруд. Поруч з шахтою також відвідується з оглядового майданчика один із заповідних об’єктів Кривого рогу – геологічна пам’ятка природи місцевого значення «Сланцеві скелі». З високого берегу Деконської петлі колишнього русла ріки Саксагань відкривається гарна панорама на місто, шахту Артем-1 та Кірова-Клітьова ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг", природні відслонення стародавніх гірських порід Кривбасу.

Image00004

Екскурсія триває 4-4,5 години і в захоплюючій формі дозволяє за короткий час ознайомитись з відкритим і підземним способом видобутку залізної руди Криворізького залізорудного басейну.

Image00001

Image00011

Image00007