ІНГУЛЕЦЬКИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ

7

Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат — підприємство з видобутку і збагачення бідних залізистих кварцитів. Будівництво комбінату розпочато 9 лютого 1961 року. Підприємство засноване у квітні 1965 року.З 2006 року входить до складу Гірничовидобувного дивізіону групи Метінвест і на сьогоднішній день є одним з успішних підприємств гірничо-металургійного комплексу України.

Підприємство побудоване на базі Інгулецького родовища залізистих кварцитів, що розташоване в південній частині Криворізького залізорудного басейну і представлене пластовим покладом (потужність від 100 до 1000 м, довжиною 2,5 км, шириною 1,2 км). У геологічній будові родовища беруть участь породи криворізької серії (граніти і залізисті кварцити), перекриті осадовими породами — глинами, піском, вапняками кайнозою. Запаси руди Інгулецького родовища близько 1,6 млрд т при середньому вмісті Fe 32,4 %. Розробка родовища ведеться кар'єрним способом. При відкритих роботах розкриття родовища здійснюють постійними внутрішніми траншеями. Система розробки — транспортна з вивезенням пустих порід у зовнішні відвали.

В середньому ІнГЗКа видобуває 30,7 млн т руди на рік. Основним методом збагачення є магнітний у слабкому полі. Технологічна схема збагачувальних фабрик № 1, 2 включає 4 стадії подроблення, 3 стадії подрібнення і 4-5 стадій магнітної сепарації.

2

У цілому по комбінату у результаті повного циклу збагачення із руди отримують концентрат з масовою часткою Feзаг 63,8-63,9 %. Руди належать до категорії важкозбагачувальних. З метою доводки концентрату до високоякісних сортів на комбінаті введена перша черга флотації магнетитового промпродукту. В середньому на рік комбінатом випускається біля 12,4 млн т концентрату. На комбінаті встановлені дробарки; на збагачувальних фабриках — млини, магнітні сепаратори, вакуум фільтри.

11

ПАТ «ІнгулецькийГЗК» - це складний промисловий комплекс, до складу якого входить 17 структурних підрозділів (на правах цехів), у тому числі 7 основних:

• Кар'єр, виробничою потужністю з гірської маси 70 млн. т в рік. Здійснює розробку Інгулецького родовища залізистих кварцитів.
• Цех технологічного автотранспорту – потужністю по об'ємах перевезень понад 60 млн. т в рік. Здійснює перевезення гірничої маси.
• Залізничний цех, що здійснює відвантаження розкривних порід з горизонтів кар'єру, і товарної продукції. Здійснює залізничні перевезення усередині кар'єру, перевезення розкривних порід і вивезення товарної продукції.
• Дробильна фабрика виробничою потужністю з переробки більше 36 млн. т руди в рік. Здійснює дроблення, подрібнення руди до потрібної крупності.
• Дві збагачувальні фабрики річною виробничою потужністю понад 14,5 млн. т концентрату в рік з масовою долею заліза близько 63,7% і 67 %. Забезпечують виробництво і відвантаження товарного концентрату споживачеві.
• Цех магнітно-флотаційного збагачення – виробництво концентрату з масовою долею заліза понад 67,0%. Здійснює збагачення залізорудного концентрату.

24

Допоміжний комплекс:
• Цех технічного водопостачання і шламового господарства. Здійснює приймання, транспортування і організоване складування хвостів переділу збагачувальних фабрик і забезпечення їх водою для процесу збагачення.
• Автотранспортний цех. Здійснює перевезення робітників і ТМЦ, забезпечує доставку питної і технічної води, харчування.
• Центральна комплексна лабораторія. Виконує роботи з контролю процесу збагачення, стану природного довкілля, підтримці працездатності і електротехнічного, ваговимірювального устаткування, бере участь в проведенні контролю якості товарно-матеріальних цінностей.
• Відділ технічного контролю. Основним завданням є контроль якості концентрату, що відвантажується, видача сертифікатів якості на готову продукцію.
• Цех технологічної диспетчеризації. Забезпечує надійний і якісний зв'язок.
• Цех мереж і підстанцій. Здійснює безперебійне електропостачання споживачів комбінату електроенергією, проведення всіх видів ремонтів і оперативне обслуговування електроустаткування цеху, використання виробничих потужностей і достовірний облік отриманої і відпущеної електроенергії.
• Цех автоматизації технологічних процесів. Здійснює установку, обслуговування, профілактику і ремонт програмно-апаратних комплексів і блоків систем автоматизації технологічних процесів.
• Цех підготовки виробництва. Здійснює відвантаження, складування, складський облік і зберігання товарно-матеріальних цінностей, забезпечує підрозділи комбінату обладнанням, матеріалами, запасними частинами.
• Спеціалізована об'єктова аварійно-рятувальна служба. Здійснює цілодобове чергування і в разі аварійного виклику займається порятунком людей і безпосередньо ліквідацією аварії.
• Управління безпеки. Здійснює охорону власності і матеріальних цінностей комбінату, своєчасне виявлення і усунення погроз персоналу, фінансовим і матеріальним ресурсам комбінату, проведення ревізій, перевірок, інвентаризацій, аналіз фінансово-господарської діяльності структурних підрозділів.
Основними споживачами продукції є: металургійні комбінати України, Китаю, Угорщини, Чехії.
Адреса: м. Кривий Ріг, вул. Рудна, 47

Використані матеріали:
1. http://www.ingok.metinvestholding.com
2. uk.wikipedia.org
3. Енциклопедія Криворіжжя / [Бухтіяров В.П., Балалкін В. Г., Прокопчук О.І. та ін.; під ред. В.П. Бухтіярова. - Кривий Ріг «ЯВВА», 2005.
4. Історична енциклопедія Криворіжжя: В 2-х т. / [ред. кол.: О.О. Мельник (відп. ред..) та ін.] – Кривий Ріг: Видавничий дім, 2007. – 604 с.