Історична довідка

map krПерша офіційна письмова згадка про Кривий Ріг знайдена у “Розписі заснованих поштових станцій по річці Інгулець від Кременчука до Херсона”, датованому 1775 роком.

Свою назву місто отримало від форми кривого мису (рогу) на злитті річок Інгулець і Саксагань, де було перше поселення. За іншою версією, згадана назва походить від імені запорізького козака Рога на прізвисько “Кривий”, який оселився у цьому мальовничому місці і заснував перше поселення.

У XVIII ст. Кривий Ріг був запорізьким поселенням у складі Інгулецької паланки Запорізької Січі: у переліку сіл і зимівників Інгульської паланки, створеної у 1734 році, згадується Кривий Ріг. 1775 року в урочищі Кривий Ріг засновано одну зі станцій поштового тракту, на якій для обслуговування пошти в тимчасових землянках оселилися п’ять козаків. Від селища, що утворилося біля цієї поштової станції, і веде свій початок сучасне місто. З першої третини XIX ст. Кривий Ріг перетворено на військове поселення. У 1860 році це місто набуло статусу містечка у складі Херсонської губернії, а з 1919 року – повітового міста у складі Катеринославської губернії.

У кінці XIX ст. у місті та на його околицях виявлено поклади залізної руди. Після підтвердження значних запасів залізної руди у 1881 році засновано перший на Криворіжжі Саксаганський рудник, а у 1882 році розпочато будівництво криворізької залізниці, яка відіграла величезну роль у прискоренні розвитку промисловості регіону.

Під час громадянської війни у 1919–1920 роках не припиняється розвиток металургії, формується система адміністративного управління добувною промисловістю. У 1924 році розпочинається будівництво Криворізької електростанції. Радянська індустріалізація стала потужним поштовхом до більш сучасного видобутку та переробки руди. Місто розширюється за рахунок малих населених пунктів, що виникають навколо рудників. Розростаючись в умовах складного природного рельєфу, місто поглинає рудники і підприємства. Це стало причиною відсутності у межах міста чіткого розмежування промислових зон і житлових масивів.

Під час Другої світової війни місто з серпня 1941 року до лютого 1944 року було окуповане військами фашистської Німеччини. Робота найбільшого заводу міста – “Криворіжсталі” – була призупинена перед окупацією.

Після Другої світової війни місто та його економіка, насамперед промисловість, відроджуються. Першочергово увага приділяється відновленню промислових потужностей. Упродовж 1952–1956 років для використання запасів бідних залізних руд та залізистих кварцитів будується перший в СРСР гірничо-збагачувальний комбінат – Південний ГЗК, а у 1959 році відбувається запуск Новокриворізького ГЗК. Тільки з середини 70-х років економіка міста доповнюється підприємствами легкої промисловості. І сьогодні Кривий Ріг є найбільшим гірничодобувним та металургійним центром України.

1 1

1 2