Кочубеївський рудник

71bec42

Кар'єр Кочубеївського рудника

Об'єкт індустріальної спадщини. Залізорудний кар'єр. Відпрацьований давно. Закладений в 1904 році і належав родині місцевих землегосподарів – панам Кочубеям. Видобувалася залізна руда з одного вузького пласту. Потужність покладу складала 1,5-3,0 м. Кар'єр був основою невеликого рудника. Кар'єр працював з перебоями і недовго. Упродовж 1904-1906 рр. було видобуто 39 тис. тон руди, а в 1913-1914 рр. – 11,5 тис. тон руди. Рудник не працює з 1915 року. Кар'єр має довжину 185 м, глибина 35 м. Має вузьку щелеподібну форму з крутими, місцями скельними і обривистими схилами. Поруч старовинний відвал, на днищі у відкритому вигляді високі підземні виробки та 5-ть штолень, западина на місці старої шахти.

karier koch. rydnik

 Відвал кар'єру Кочубеївського рудника

Об'єкт індустріальної спадщини. Відвал утворений разом із започаткуванням кар'єру в 1904 році. У відвал були відсипані розкривні гірські породи з суглинків та глин. Відвал має вигляд нерівного пагорба, висотою 8 м, з похилими схилами, довжиною 160 м. За багато років поверхня відвалу поросла степовою рослинністю з ковили, типчаку, різнотрав'я. Відвал є типовим зразком самовідновлення природи в умовах антропогенного ландшафту.

Кочубеївські штольні

Об'єкт індустріальної спадщини. Входи до них розпочинаються з днища кар'єр. Всього їх налічується – 5-ть. Мають прямолінійну та розгалужену структуру в плані. Загальна довжина всіх підземних ходів складає 250 м. Штольні йдуть упоперек простяганню кар'єру. Закладалися в часи роботи рудника для розвідки паралельних покладів залізної руди. Штольні мають вузькі і приземисті вхідні отвори. Висота стель до 1,5 м. В стелі помітні старовинні цвяхи для підвішування шахтарських ліхтарів. Стінки штолень – це розкрита геологічна будова Криворізької складчастої споруди – лимонітові сланці.

shtolnia koch.rydnik

 ab837d39

Підземні виробки двох горизонтів південного торця дореволюційного Кочубеївського кар'єру.

Об'єкт індустріальної спадщини. Підземні виробки являють собою 2-поверхові горизонтальні порожнини. На вході обрив, виробки з'єднані в одну камеру висотою до 12 м. Темрява підземель обривається тупиками в обох горизонтальних виробках. Помітні горизонтальні балконні забої. Є зразком розробок залізної руди в стародавні часи.

 vidval koch.rydnik