Першотравневий рудник

Ryinu 8 bis-

   Селище довоєнного часу Першотравневого рудника

Селище гірників рудника по вулицям Вогняній, Вершигори та Червоноармійській. Збудоване у 1933-1937 рр. у архітектурному стилі – радянського функціоналізму. Будинки дво- та одноповерхові. По вулицям місцями з під асфальту видна стародавня бруківка. Будинки кладені з пиляного вапняку. Знаходяться в експлуатації й до сьогодні.

    Архітектурний комплекс шахтарського селища Першотравневого рудника

Селище гірників повоєнного часу будівництва упродовж 1948-1956 рр. Всі споруди виконані в архітектурному стилі сталінського неокласицизму. В селищі проживали гірники рудника «імені 1 Травня». До 1963 року селище було ядром окремого самостійного міста «Терни». Наразі – це історичне ядро Тернівського району м. Кривого Рогу. Квартали забудовані 2-4-поверховими житловими будинками. Планувальну структуру селища складають вулиці Івана Сірка, Петлякова, Малиновського, Щербакова, Матросова, майдан Петлякова з широкими проспектами, тротуарами, майданами, скверами та газонами.

Будинок культури Першотравневого рудника

Палац культури Першотравневого рудника являє собою дуже гарну могутню споруду. Палац відкрився у квітні 1955 р., архітектурний стиль – сталінський неокласицизм. Дах над вхідними колонами був прикрашений скульптурами робітників. Бере початок від робітничого клубу, що знаходився в клубі «Гірник». Зала палацу розрахована на 500 осіб. При палаці діяли численні гуртки творчих колективів, проводилися концерти та урочистості.

DK Rydnika-

    Будівля рудоуправління Першотравневого рудника

Висока споруда, збудована в архітектурному стилі сталінського повоєнного неокласицизму у 1954 р. Знаходиться на майдані Петлякова, в центрі шахтарського селища Першотравневого рудника. Споруда 3-поверхова з колонами на вході. Перед будівлею невеликий сквер і широкий вихід на майдан.

    Руїни шахти Північна-Вентиляційна Першотравневого рудника

Шахта діяла з 1960 р. Забезпечувала провітрювання підземних горизонтів шахт рудника. Працювала до середини 1990-х рр. Наразі від шахти залишилися промислові споруди вентиляторної, надшахтної будівлі, підземних повітряпроводів. Являються собою руїни, які притягують шукачів пригод штучних підземель – сталкерів, дигерів, спелестологів.

Будинок АБК шахти «Об'єднаної»

Шахта «Об'єднана» Першотравневого рудника працювала в період 1956-1998 рр. Будинок являє собою приклад промислового будівництва в період архітектурного стилю спрощеного сталінського ампіру. В будівлі розміщувалося керівництво та технічні відділи шахти, побутовий комплекс, переодягальні шахтарів. Перед будівлею колоритні ворота центрального в'їзду до території шахти.

OBiednana-

     Руїни дробилки та рудозавантажувального бункера шахти «Об'єднаної»

Дробилка, рудозавантажувальний бункер та галерея шахти «Об'єднаної» введені в дію упродовж 1952-1956 рр. Шахта тривалий час буда основною видобувною одиницею Першотравневого рудника – до 1989 р. До 1966 року на шахті видобувались багаті магнетитові залізні руди та уранові руди. В період 1966-1998 рр. розроблялися лише залізні руди. Глибина робіт досягла глибини -920 м. Шахта закрита у 1998 році і наразі всі промислові споруди являють собою величні руїни.

Руїни надшахтних споруд і стволу шахти №8-bis Першотравневого рудника

Одна із самих старих шахт Першотравневого рудника. Закладена у 1929 р. У 1941-1944 рр. була зруйнована. Працювала у повоєнний час. Мала овальний ствол. Характеризувалася незначною потужністю – до 200 тис. тон руди на рік. Ліквідована під час першої реконструкції Першотравневого рудника на кінець 1956 р. Наразі від шахти залишилися руїни стволу, надшахтних споруд, рудорозвантажувальної естакади з одним «биком».