Рудник Червоного пласта

Karier Vilchyra-

Топонім «Червоний пласт» узятий зі старої традиції називати місцеві поклади залізної руди. Рудні поклади Червоної смуги протягувались на 3 км. Вміст заліза в рудах Червоної смуги коливався від 58 до 62%.

Видобуток руди на Червоному пласту розпочалося в кінці 80-х рр. ХІХ ст. На 1904 р. на пласту працювало 13 рудників. Більшість рудників були дрібними. Загалом усі рудники на початку ХХ ст. давали до 320 тис. тонн руди. До кінця першого 10-річчя ХХ ст. на рудниках руда добувалась в кар'єрах, переважав кінний підйом руди. Пізніше, при поглиблені робіт, відбувся перехід на підземний спосіб видобутку руди, кар'єри переобладнали паровими підйомниками. З'являються 7 невеликих шахт з глибиною до 55-150 м. При деяких рудниках збудовані контори, селища робітників та адміністрації.

В період 1930-1941 рр. на Червоному пласту видобуток залізної руди вели рудники «Сушкова Балка» та до 1973 р. включно – рудник ім. Ілліча. У повоєнний час до 1973 р. працювала одна шахта – ім. ДПУ, після чого всі видобувні роботи припинилися.

Vidval Shahti ZOT-

Усі об'єкти індустріальної спадщини рудників Червоного пласта представлені 3-ма категоріями – гірничопромисловими, дорожніми та селитебними. Гірничопромислові об'єкти рудників складаються з кар'єрів, відвалів, шахт, провалів, надземних рудничних споруд. До революції для відкатки руди експлуатувалися виключно ґрунтові гужові дороги до залізничної ст. Червона або до Гданцівського чавуноливарного заводу. В радянський час відкотні залізниці йшли лише до 2-х шахт – ім. ЗОТ та ім. ДПУ. Найбільші рудники Червоного пласта мали власні робітничі селища.

Якщо оцінювати в цілому ступінь збереженості об'єкти індустріальної спадщини рудників, то найкраще збереглися старі дореволюційні об'єкти центральної частини Червоного пласта – комплекс з компактним розміщенням залишків 5 кар'єрів, 8 відвалів, 1 шахти, 1 відкотної естакади та шахтних будівель. Дещо північніше стоїть відвал руднику Сушкова балка. Це засвідчує високу історичну цінність цього району м. Кривого Рогу. Об'єкти індустріальної спадщини радянського періоду, через те, що видобуток був лише шахтний і він вже давно припинений, майже не вціліли. Залишились лише провалля земної поверхні і 3 невеликих відвали.