ЧОРНОБИЛЬСЬКА АЕС

Chernobyl nuclear plant

Чорнобильську АЕС у 2009 журнал «Forbes» визнав найбільш «екзотичним» місцем для туризму на Землі, станція випередила Галапагоські острови, Антарктиду, столицю Північної Кореї, дерева «Кров дракона» з острова Сокотра, монастир Такстанг в Бутані, а також Туву у Росії, де й до нині живуть майстри горлового співу.

Перші туристи з'явилися в Зоні відчуження в середині 90-х років, а в 2010 році було прийнято рішення відкрити Зону для всіх бажаючих (до цього відвідування Зони було обмеженим). Результати проведених досліджень показали, що в 30-кілометровій зоні можна перебувати до 4-5 днів без шкоди для здоров'я, а в 10-кілометровій зоні без шкоди для здоров'я можна перебувати 1 день.

Стандартна одноденна програма відвідин зони включає: відвідування оглядового майданчика ЧАЕС з видом на об'єкт «Укриття»; огляд пам'ятника Прометею і меморіальних дощок загиблим під час аварії; відвідування ставка-охолоджувача ЧАЕС і годування сомів; піша прогулянка вулицями р. Прип'ять (в супроводі гідів), включаючи відвідування ДК «Енергетик», дитячого парку та ін.; харчування в їдальні «Чорнобильінтерінформ».

Інші програми - тривалістю від двох днів - можуть включати відвідини оглядового павільйону ЧАЕС з видом на об'єкт «Укриття», нічліг в готелі «Прип'ять» (єдиної діючої на території зони), відвідування кладовища техніки, що брала участь у ліквідації наслідків аварії - «Буряківка» і «Розсоха», відвідування численних пам'ятників, яких на території зони більше десятка. При переїзді з ЧАЕС в м. Прип'ять можна побачити «міст смерті» і «рудий ліс».

Відвідувачів можна розділити на кілька категорій: 1) найчисленніша, - іноземні вчені, які проводять відповідні дослідження спільно з українськими вченими; 2) журналісти; 3) люди, які раніше жили на території зони відчуження і приїжджають привести в порядок могили своїх рідних і близьких; 4) ті, хто вирішив самостійно подивитися на місце катастрофи планетарного масштабу.